fbpx

Single post

HIIT edzés – Minden, amit az intervallok közötti pihenőidőről tudni szeretnél

A HIIT edzések (High Intervall Intensive Training)  hatékonyságához és szükségességéhez nem fér kétség. Több kutatás is igazolta már a keringésre, illetve a laktát-lebontó képességre (és ez által üzemgyanyakgént való hatékonyabb felhasználásra) gyakorolt pozitív hatását.

Ha intervallum edzésről beszélünk, akkor leginkább az intervallok intenzitása és a hossza kerül szóba, de sokkal kevesebbet foglalkozunk a köztük lévő pihenőről. Milyen hosszú legyen? Passzív, vagy aktív? Mutatjuk!

Terjedelem + ismétlésszám + intenzitás + pihenő

Egy intervallumos tréninget összeállítani viszonylag egyszerű; az intevellok hossza, intenzitása és a köztük eltelt idő adja magát az edzést. Egy-egy ilyen edzés hatékonysága (és nehézsége) nem csak a résztávok hosszától és sebességétől, hanem a közéjük ékelődő pihenőidőtől is függ.

Mennyi az ideális pihenőidő az ismétlések között?

Egy kutatás szerint a sportolók közepes hosszúságú, 4 perces intervallokat futottak, ahol a pihenőidő 1, 2 illetve 3 perc volt. A 3 perces pihenő után magasabb sebességet tudtak a tesztalanyok tartani, mint a rövidebb pihik esetén. A kutatók következtetése szerint a hosszabb pihenő magasabb külső terhelést enged, de fiziológiai változást nem eredményez, vagyis az edzéshatás úgy javulhat, hogy a testet kevesebb stressz éri.

Aktív vagy passzív?

Felmerül a képzés, hogy aktív vagy passzív pihenőt alkalmazzunk? Álljunk meg azonnal és úgy pihenjünk, vagy nagyon lassan kocogjunk/sétáljunk az ismétlések között? Azt hihetnénk, hogy a passzív pihenés a célravezető, hiszen azzal energiát spórolunk. De ez nem így van. Az aktív pihenő segít megszabadulni az erős részek során felgyülemlett tejsavtól, illetve gyorsíthatja a gázcserét is, vagyis hamarabb jutunk oxigéndús vérhez.

Ensport edzéstervezés

Ha úgy érzed nem megy egyedül, és szakértő segítségre van szükséged, regisztrálj hozzánk edzéstervezésre. A részletekért katt a fenti fotóra!