Erdélyi Nándor
Hiszek a számokban! Hiszek abban, hogy a mért eredmények és számok pontos útmutatást adnak, ami a a sportoló tapasztalataival és érzéseivel kiegészítve ad teljes képet a teljesítményről. Hiszem, hogy minden sportolóból ki lehet hozni a maximumot, csupán az odáig vezető út más és más.
Nagy fába vágtuk a fejszénket! Az elmúlt időszakban bezárkóztunk a teljesítménydiagnosztika laborba, hogy megcáfoljunk egy olyan tudományos tézist, ami alapjaiban változtatja meg a teljesítménydiagnosztikáról tudott eddigi ismereteinket. Az eredménye egy merőben új tesztprotokoll lesz!
Korábbi cikkeink a témában:
➡️ Sportdiagnosztika-forradalom: Mi az az MLSS?
➡️ Miért fontos infó az MLSS az állóképességi sportolóknál?
Eddig miért jöttél el teljesítménydiagnosztikára?
Mert kíváncsi voltál:
- az edzettségedre,
- a pulzustartományaidra,
- a laktátgörbe töréspontjaira,
- az anyagcserédre (különösképpen a zsíranyagcserédre),
és egyéb értékekre, állapotra, javaslatra.
Egy dolgot azonban nem tudtunk ebből meghatározni, illetve azt gondoltuk, hogy tudjuk, de a gyakorlat mást mutatott, mégpedig az MLSS értéket (laktáttermelés/lebontás egyensúly).
Bejött hozzánk egy jó edzettségű sportoló, amatőr sportoló, akivel régóta dolgozunk és kíváncsi volt a zónáira. A bevett módszerekkel megmértük, a bevett módszerekkel értékeltük, majd a mérési eredmények alapján kiküldtük résztávozni, és azt láttuk, hogy nem képes megfutni és kitekerni azokat az intenzitásokat, amiket meghatároztunk a mérési eredményei alapján.
Aztán jött más valaki is, aki ugyanezen módszerek, laktátértékek mentén képes volt megcsinálni az elvárt edzést. Kíváncsiak lettünk, hogy vajon miért lehetett ez.
Az amatőrök nem profik
Kutakodtunk, olvastunk, agyaltunk, majd sikerült egy jó kérdést feltenni: mi van, ha a laktáttermelés és lebontás egyensúlya (MLSS) amatőr sportolóknál nem ott van, ahová a kutatások prognosztizálják, hanem máshol?
Megint olvastunk, kutakodtunk, de semmi olyat nem találtunk, ami megválaszolta volna a kérdést. Nagyon sok agyalás és teszt után aztán jött a felismerés: a feltevésünk igaznak bizonyult.
Valóban nem ott volt a sportoló MLSS értéke a gyakorlatban, ahová a tudomány azt „várta”.
Aki nem képes a hagyományos teljesítménydiagnosztika és pályateszt alapján megcsinálni a kiírt résztávokat, annak bizony a laktáttermelés és lebontás egyensúlya (MLSS) nem ott van, ahol azt eddig hittük (kb 5-6 mmol/l laktátértéknél), hanem lejjebb van, bizonyos esetekben sokkal lejjebb (3-3,5 mmol/l). Tipikusan „jó tempót tudok menni, de gyorsabban nem megy” érzés társul ehhez az állapothoz.
MLSS méréssel minden a helyére került
Ezután a kísérleti teszteken résztvevőket az új ENSPORT MLSS mérési protokoll alapján állítottuk be az edzészónáit, és azt tapasztaltuk, hogy így már működnek a résztávok, működnek az edzések. A feltevésünket tehát a gyakorlat is igazolta: amatőr sportolóknak nem ott van az MLSS értéke, ahová a tudomány és a kutatások azt profi sportolókon mérve megbecsülték.
Miért lesz hasznos az MLSS protokoll?
Mert még pontosabb, személyre szabott adatokat ad, amivel hatékonyabb edzésmunka végezhető, ez pedig a pályán mutatott teljesítményen is meglátszik majd!
Az MLSS teszt 2022. november 1-jétől lesz elérhető az ENSPORT-nál!