Amikor sütőtökről beszélünk, jellemzően a hosszúkás, narancssárga kanadai sütőtökre gondolunk. Szezonja ősztől a tél derekáig tart, ebben az időszakban kedvelt csemege, amely magában sütve, sütemények tésztájába keverve, zabkásához fogyasztva vagy köretként is elkészíthető. Kiváló alapanyag a hétköznapokra, mutatunk 4 érvet, hogy miért.
1️⃣ Tápanyagtartalom
100g sütőtök tápanyagtartalma: 42kcal, 9.7g szénhidrát, 1g fehérje, 1.6g zsír és 2.5g rost (USDA adatbázis alapján). Mit is jelent ez a gyakorlatban? A sütőtök mind az egészségtudatos, mind a sportolói étrendbe jól beilleszthető. Megfelelő időpontban és összetételben az inzulinrezisztencia, cukorbetegség diétájában is megvan a helye! Kalóriatartalma alacsony, de érdemes a felhasználás esetén komplex módon gondolkozni, például valamilyen lassan felszívódó gabonával párosítani (pl.: sütőtökös kuszkusz köretnek).
2️⃣ Antioxidáns
Jellegzetes narancssárga színét egy antioxidáns, a béta-karotin adja. A béta-karotin az A-vitamin előanyaga, ezáltal az egészséges látás fenntartásában van szerepe. A látás élessége mellett az A-vitamin a bőrünk egészségéhez is nagymértékben hozzájárul. A béta-karotin antioxidánsként meghatározó a szív – érrendszer megfelelő működésében és a gyulladásos folyamatok csökkentésében is. C-vitamin tartalma az őszi-téli hónapokban kimondottan hasznos lehet, hiszen immunrendszerünknek ilyenkor minden extra támogatás jól jön.
3️⃣ Sütőtök a sportolóknak
Sportolóknak akár edzés előtt, akár edzés után beépíthető a sütőben sült tök. Szénhidráttartalma kiváló lehet a kiürült raktárak feltöltéséhez. Arra azonban figyelj, hogy mézet, cukrot ne tégy’ rá! Felesleges, hiszen elegendő ideig sütve karamellizálódni fog. Ha kevésnek érzed, pár szem natúr diót is fogyaszthatsz mellé.
4️⃣ Tökmag és olaja
A tökmag is fontos része a zöldségnek, érdemes nem megfeledkezni róla. Maga a tökmag is antioxidáns hatású, E-vitaminban és szelénben gazdag. Férfiak számára kiemelten fontos lehet, hiszen fogyasztásával a prosztata bántalmak is mérsékelhetők, szerepe lehet a prevencióban is. Érdemes hidegen sajtolt olajok közül a tökmagolajat is kipróbálni, mert telítetlen zsírsav és fitoszterin tartalma hozzájárulhat szív – és érrendszerünk egészségéhez. Mivel hidegen sajtolt olaj, így érdemes salátákra önteni vagy pirítóst ízesíteni vele. Sötétzöld színű, amelyben meghatározó és jellegzetes az alapanyag, a tök karakteres íze.
Egy receptötlet
Sütőtökkrémleves a hideg napokra
Hozzávalók 4 adaghoz:
- 5kg tök
- 1db közepes burgonya (ha nem elég sűrű a leves tehetünk még hozzá krumplit)
- 1 db vöröshagyma
- 2dl főzőtejszín
- 1l alaplé vagy 2 húsleves kocka
- 1 gerezd fokhagyma
- só, bors, szerecsendió
Elkészítése:
- A tököt, krumplit, hagymát és fokhagymát is meghámozzuk és kockákra vágjuk (minél kisebbre, annál hamarabb fő meg).
- Egy fazékba beletesszük a felaprított zöldségeket, felöntjük annyi húsalaplével, hogy ellepje, és puhára főzzük.
- Ha puhára főttek a zöldségek félrehúzzuk és botmixerrel óvatosan összeturmixoljuk.
- Ízlést szerint ízesítjük még szerecsendióval, sóval, borssal, felforraljuk, majd levéve a tűzről hozzákeverjük a tejszínt és már kész is. Pirított tökmaggal tálaljuk.
Még több dietetika témájú cikk:
Dezső Daniella
Már a BHSE atlétikai szakosztályánál töltött sportéveim alatt felismertem, hogy a pályán nyújtott teljesítményemet hatékonyan tudom növelni megfelelő táplálkozással. Az élsport befejezése után éppen ezért a dietetikusi pályát választottam, ahol az embert rendszerként szemlélve végzem a munkám. Szakterületem a cukorbetegség, inzulinrezisztencia, magas vérnyomás és magas koleszterin megfelelő étrendi kezelése.
HITVALLÁSA:
Dietetikai szemléletem fontos eleme, hogy minden ember más, így nem létezik két ugyanolyan tanácsadás. Célom, hogy az evés, főzés, ételkészítés ne mindennapi teherként jelenjen meg az emberek életében.