A mediális tiba stress szindróma (vagy shin splint) a lábszár elülső, belső részének fájdalmát összefoglaló név. Gyakori probléma a sportolók körében, melyet a túlterhelés indikál.
A tél beálltával, az alapozó időszak kezdetén több rizikófaktor is előtérbe kerül. Különösen veszélyes lehet a túlzottan csúszós utak, valamint ha hirtelen aszfaltról terepre váltunk.
A lábszárfájdalom kockázati tényezői
1️⃣ Nagy megterhelés – Jellemzően a kezdőknél, vagy azoknál, akik hirtelen emeltek a terhelés mennyiségén. Alapozási időszakban különösen figyelj a terhelés fokozatos emelésére.
2️⃣ A talp statikai elváltozásai – A belső boltozat süllyedése: ilyenkor a testsúly a talp belső élére kerül, ezért egyes izmok, ínak túlterhelődnek.
3️⃣ A talp statikai elváltozása – Lúdtlap: Ellapult talpboltozat esetén szintén jobban terhelődik a belső oldal.
4️⃣ Végtaghossz különbség – A két végtag eltérő hosszúságú, ezért a terhelések is eltérőek, amik túlterheléshez vezethetnek.
5️⃣ Nem megfelelő futócipő – nem támaszt megfelelően, elhasználódott (nem tompít).
6️⃣ Kemény talajon futás – nagy ütés éri a csont- és izomrendszert.
7️⃣ Egyenetlen felületen futás (terep) – nagyobb ingerek érik a lábszárat, folyamatosan korrigálni kell a boka mozgásokat az egyensúly megtartása miatt, ezért túlterhelődik ez aterület.
8️⃣ Rossz futótechnika – nagyobb megterhelés éri a lábszárat (kifordított lábtartás)
Ezek közül bármelyik okozhatja a problémát, de egyszerre több is fennállhat. Ha régóta bajlódsz ezzel a problémával érdemes szakember segítségét kérni.


Hengerezéssel sokat tehetsz a fájdalom enyhülése érdekében (a kép illusztráció)
A lábszárfájdalom kezelési módszerei
1️⃣ terhelés csökkentése már jó hatással lehet, de ez önmagában kevés
2️⃣ SMR henger, masszázs, masszázspisztoly: mihamarabbi keringésfokozás az adott területen, érdemes ezt futás után is megtenni
3️⃣ nyújtás: adott terület lazítása hengerezés, futás után
4️⃣ kompressziós szár: segít a regenerációban, fokozza a keringést
5️⃣ izomegyensúly visszaállítása, erősítő feladatok a boka körül, talpi, lábszári izmok erősítése
6️⃣ nagy fájdalom esetén segíthet a hűtés, jegelés, de ez lassítja a gyulladásos folyamat lezajlását
7️⃣ különböző elektorterápiás kezelések (Ultrahang, iontoforézis)
8️⃣ akupunktúra
Ezeken kívül pedig nagyon fontos a kockázati tényezők vizsgálata:
✅ megfelelő edzésterv
✅ talpvizsgálat a statikai eltérések kiszűrésére
✅ megfelelő futócipő választása
✅ futótechnika fejlesztése
Sok esetben gyorsan gyógyul az otthon végzett feladatokkal is, de ha hosszabb ideje fennáll vagy gyakran visszatér ez a probléma, mindenképp javasolt gyógytornász szakembert felkeresni.


A futómozgás-elemzésünkön kiszűrhetőek a rossz terhelésből fakadó problémák forrásai, illetve más izom disbalanszok is.
Légy tudatos, előzd meg a bajt!
Az ENSPORT Budapestnél több szolgáltatásunk is a fent említett problémák kiszűrését és kezelését célozza. Ha magadra ismertél a szövegben, és nem tudod merre indulj el, az alábbi leírások a segítségedre lesznek (a szolgáltatás nevére kattintva az adott szolgáltatás aloldala nyílik meg).
Futás-mozgáselemzés:
A diagnosztikai módszerek közül nem csak a teljesítménydiagnosztika segítheti a futókat, hanem a mozgáselemzés is. Gyakran keverik össze a kettőt. Míg az első a teljesítményt méri, utóbbi a hatékonyságot. Az ENSPORT-nél gyógytornász szakember, 2 kamerával, 4 szögből, 10 szempontot vizsgálva végzi a mozgáselemzést, hogy a lehető legtöbb információval segíthessünk Téged! Mozgáselemzésen kiszűrhetőek a túlterhelések, az izomdisbalance, a rossz futótechika által okozott fájdalmak.
Mozgásszervi állapotfelmérés:
Kamerával és elemző szoftverrel vizsgáljuk meg a tested hiányosságait, legyen az izomerő egyenetlenség, rossz tartásból eredő kompenzáció vagy egyéb deformitások túlterhelések. Míg a mozgáselemzés a futótechnikára fókuszál, a biomechanika analízis egy gyógytorna hangsúlyú vizsgálat.
Sportrehab tréning:
Gyógytornász által tartott gyógytorna jellegű foglalkozás. Akkor ajánljuk, ha valamilyen fájdalom vagy sérülés nehezíti/gátolja a sportolásod. A biomechanikai videós analízis eredményei alapján személyre szabott, egyéni feladatsorokat kapsz tőlünk, melynek helyes kivitelezésében gyógytornász segít.


Tóth Orsolya
Orsinak nagyon fontos, hogy a sportolói hogyan érzik magukat a bőrükben. Szereti tudni az edzések lelki oldalát. Kíváncsi az apró részletekre és igyekszik a maximumot kihozni az edzésterv nyújtotta lehetőségekből. Őszinte és gondoskodó. Olyan edző és gyógytornász, akire számíthatsz bármilyen körülmények között.