Több olyan kérdés is érkezett, hogy milyen nassolnivalókat érdemes készíteni karantén idején. Íme pár házi készítésű finomság, ami persze nem csak a karatén idején lehet jó választás!
Arra azért figyeljetek, hogy ezekből is a megfelelő mennyiséget fogyasszatok tízóraira/uzsonnára:
- 2-3db zabkeksz egy bögre teával/kávéval vagy egy doboz natúr joghurttal
- 3-4db extrudált kenyér túrókrémmel és friss zöldségekkel
- 1 kis marék sült csicseri borsó
1. Zöldfűszeres túrókrém
- 25 dkg túró
- 2 ek zsírszegény joghurt
- snidling
- bazsalikom
- petrezselyem
- só
Elkészítés: a túró egy villa segítségével összetörjük és elkeverjük a joghurttal. Sózzuk, ízlés szerint fűszerekkel ízesítjük. Ha szeretnénk sárgarépát is reszelhetünk hozzá, attól csak még finomabb lesz ? Extrudált kenyérrel, puffasztott rizzsel vagy barna kenyérre kenve fogyaszthatjuk.
2. Sült csicseriborsó
- 50 gramm csicseriborsó
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál vegyes fűszer, ízlés szerint tehetsz rá bármit (só, bors, pirospaprika, fokhagyma-granulátum, kömény)
Elkészítés: Ha száraz csicseriborsót használunk, egy éjszakára szükséges beáztatni, konzerv esetén ezt a lépés el lehet hagyni. Az olívaolajat és fűszereket keverjük össze, aztán forgassuk bele a csicseriborsót. Tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe és süssük aranybarnára. Előmelegített sütőben 180 fokon, kb 35-45 percig süssük, amíg azt nem látjuk, hogy ropogósra sült.
3. Édes túrókrém
- 50 dkg tehéntúró
- 2 közepes db banán
- 2 dl joghurt
- ízlés szerint édesítő
Elkészítés: A banánt vágjuk kisebb darabokra, és a többi hozzávalóval együtt tegyük egy tálba. Botmixerrel keverjük össze, ha a banán elég puha, villával is jól el lehet keverni. Legalább egy órára tegyük hűtőbe.
4. Chia puding
1 adaghoz:
- 1,5 evőkanál chia mag
- 100 ml zsírszegény tej vagy cukrozatlan növényi tej (pl. mandulatej)
- 3 teáskanál eritrit (vagy egyéb édesítő ízlés szerint)
- gyümölcs ízlés szerint (én bogyós gyümölccsel szeretem leginkább, pl.: málna, áfonya, ribizli…)
Elkészítés: Ha van rá mód zárható edénybe tegyünk bele a chia magot és öntsük rá a tejet, ízesítsük eritrittel, ha szükséges. Alaposan keverjük össze, majd a lezárt edényt egy éjszakára tegyük be a hűtőbe. Tálaláskor friss gyümölccsel díszítsük!
5. Banános-áfonyás zabkeksz
kb 15-20db-hoz:
- 3 db banán (+ a díszítéshez)
- 1 db tojás
- 1 csipet só
- 1 tk őrölt fahéj
- 1 mk vaníliakivonat
- 1,5-2 ek édesítő (xilit, eritrit, stevia)
- 20 dkg zabpehely (gluténmentes, ha szükséges)
- 2 dl tej (laktózmentes vagy növényi, ha szükséges)
- 10 dkg áfonya
- szükség szerint zsiradék
Elkészítés: Keverőtálba tesszük a megpucolt banánt, és villával összetörjük. Hozzákeverjük a tojást, a sót, a fahéjat, a vaníliát, édesítőt és a zabpelyhet, majd felöntjük kb. 1 dl tejjel. Összekeverjük és állni hagyjuk. A megmosott áfonyát felöntjük egy kevés tejjel, majd botmixerrel összeturmixoljuk. Egy serpenyőben olajat hevítünk, és a masszából egy púpos evőkanálnyi adagot beleteszünk, lelapítjuk, majd mindkét oldalát megsütjük. Ugyanígy kisütjük a többi lepényt. Az áfonyaszósszal és banánkarikákkal tálaljuk.
Dezső Daniella
Már a BHSE atlétikai szakosztályánál töltött sportéveim alatt felismertem, hogy a pályán nyújtott teljesítményemet hatékonyan tudom növelni megfelelő táplálkozással. Az élsport befejezése után éppen ezért a dietetikusi pályát választottam, ahol az embert rendszerként szemlélve végzem a munkám. Szakterületem a cukorbetegség, inzulinrezisztencia, magas vérnyomás és magas koleszterin megfelelő étrendi kezelése.
HITVALLÁSA:
Dietetikai szemléletem fontos eleme, hogy minden ember más, így nem létezik két ugyanolyan tanácsadás. Célom, hogy az evés, főzés, ételkészítés ne mindennapi teherként jelenjen meg az emberek életében.