A versenyek előtt mindig nagy kérdés a formaidőzítés. Mennyit kell edzeni, hogyan kell edzeni? Az idegen szóval taperingnek nevezett formaidőzítés a sportolók edzésterhelésének csökkentése a fontos verseny előtti napokban a célból, hogy a teljesítmény optimalizálódjon¹.
Ezt a kijelentést azért azt gondolom, hogy sokan ismerik. A formaidőzítést a TrainingPeaks blogján úgy fogalmazzák, hogy a fittség+frissesség=forma. Vagyis, ha sokat edzel fitt leszel, de fáradt, tehát nem leszel formában. Ha nem edzel, akkor ez fordítva igaz, de az eredmény ugyanaz: nem leszel formában. Tehát edzeni kell, pihenni kell és formában leszel. Ez persze azért nagyon leegyszerűsíti a képletet, de a lényeg benne van: ne a fő verseny előtt pótoljuk be az elmaradt edzéseket!
Induljunk ki abból, hogy vissza kell venni a terhelést. Ezt a redukciót terjedelemben, intenzitásban és edzésgyakoriságban kereshetjük¹. Egy triatlonosokon végzett kutatás szerint 4-28 nap hosszúságú tapering ajánlott, mely során 40-61%-kal csökkentjük a terjedelmet a kiindulási, vagy normális edzésmennyiséghez képest, a gyakoriságot 80-100% között tartjuk, míg az intenzitást növeljük². Azonban ez a 4-28 nap elég tág, és felmerül a kérdése a mikrotaperingnek, vagyis az olyan versenyelőkészületnek, amelynek a célja egy, nem célverseny előtti “rápihenés”. Vegyünk egy példát. Nagyatád sokaknak főverseny, amelyre csúcsformában kell érkezni. Vagyis a Gyékényesi-tó partján a fittség és pihentség épp optimális, a mentális felkészültség, motiváció maximális, a szénhidrát feltöltés megtörtént. Erre a versenyre érdemes hosszabb taperinget alkalmazni, melynek ideális hossza 8-14 nap¹, de lehet hosszabb, akár 28 nap is. Ugyanakkor, egy, a nagyatádi felkészülés szempontjából igen fontos esemény, a Balatonman speciál táv egy köztes állomás, még a “bűvös” 28 napon kívül. Egyértelmű, hogy erre a versenyre sem érdemes fáradtan érkezni, így egy rövid tapering 4-6 nap hosszan épp ideális állapotot eredményez, vagyis a sportoló a terhelés után megfelelően “rápihen” az eseményre. Érdemes ilyen állomásokat beilleszteni a programba, hiszen az állóképességi sportolók esetében a verseny a legjobb edzés, de persze ezt sem szabad túlzásba vinni.
Nyilván ahány edző, annyi módszer, vannak, akik kerékpárosoknál és triatlonosoknál 8-14 napos, közép- és hosszútávfutóknál 6-7 napos és úszók esetében 10-35 napos taperinget javasolnak³.
3 tipp, amit biztosan be kell tartanod:
1. Csökkentsd az edzésmennyiséget, növeld az intenzitást és hagyd békén az edzésszámot!
2. Amit az utolsó 4 hétig nem végeztél el mennyiségben, azt már ne erőltesd!
3. Egy évben maximum két fő versenyed (csúcsforma) legyen, melyek minimum 8-10 hétre lehetnek egymástól!
Hivatkozások:
- Laurent BOSQUET, Jonathan MONTPETIT, Denis ARVISAIS, and Iñigo MUJIKA – Effects of Tapering on Performance: A Meta-Analysis
- MUJIKA, Iñigo. “Tapering for triathlon competition”. Journal of Human Sport and Exercise [en línea]. Vol. 6, No. 2 (2011).
- IñigoMUJIKA and Saboni PADILLA – Scientific Bases for Precompetition Tapering Strategies