Egy különleges rovatot indítunk útjára, melyben Szilágyi Tibor, kiemelt futóedzőnk különböző tematikák szerint haladva, a sportban (általunk is) használt fontos szakkifejezések, jelenségek, rövidítések magyarázatával megmutatja, hogy a sokak által gondolat “csak futni kell” megközelítés mennyire nem fedi azt a rendszert, ami emögött a látszólag egyszerű mozgásforma mögött meghúzódik.
Aerob vs. Anaerob zóna
Ezt a két kifejezést hallhatod, láthatod talán a legtöbbször a saját edzéseiddel kapcsolatban is, vagy akár a szakirodalomban. A fogalmak röviden az edzés intenzitását, a szervezetre gyakorolt hatását fejezik ki, az alapján, melyik energiaszolgáltató útvonalat is használja a szervezet dominánsan. Külön önmagában sosem működik egyik sem, de az intenzitás növelésével a kezdeti aerob dominancia csökken, majd átcsúszik az anaerob térfélre, vagyis besavasodsz. A fogalom magyarázata egyszerű: oxigén jelenlétében (aerob) és jelenléte nélküli (anaerob) energiaelőállítást jelent. Az első esetben az intenzitás akkora, hogy a szervezet tud a tápanyag elégetéséhez elegendő mennyiségű oxigént felvenni.
Nincs olyan hirtelen energiaigény, hogy azt a lassabb, de gazdaságos (több ATP-t termelő) aerob oxidáció ne tudná kielégíteni. Azonban ahogy növeled a tempót, növekszik az izmok energiaigénye is. Ilyenkor lép be egyre nagyobb mértékben a gyors energiát biztosító, de gazdaságtalan anaerob folyamat, melynek a jellemzője az, hogy nagy intenzitást enged meg, de rossz százalékban hasznosítja az elégetett kalóriákat, kevesebb energiát termel. Mondhatni nagyobb a füstje, mint a lángja. A füst pedig ebben az esetben nem más, mint a laktát. Egy molekula glükózból 36-38ATP keletkezik aerob folyamatok alatt és 2 ATP az anaerob módon.
A különbség tehát abban rejlik gyakorlati szempontból a két út között, hogy mennyi ideig tudsz edzeni elsavasodás vagy az energiaraktárak (glükóz) lefogyasztása nélkül. Az edzések elsődleges célja, hogy mind a két rendszert maximálisra járassa, és megtanítsa a szervezetet a lehető legtovább, még a legnagyobb arányban aerob úton működni. Míg az aerob edzések zsírt és szénhidrátot használnak fel, az anaerob folyamatok csak szénhidrátot bontanak.
Szilágyi Tibor
Mások elmondása szerint folyton pörgök. Saját állításom szerint folyton keresem az önfejlesztési lehetőségeket. 12 éve edzősködök, dolgoztam a tatai Nike Futóklubban, az ENSPORT csapatát pedig 2016 óta erősítem.
Edzői hitvallása:
Egy jó edzésterv készítése a test és lélek összhangja. Ezalatt én a biomechanika, sportélettan, edzéselmélet és pszichológia összhangját értem, melyek csak együtt képesek a legtöbbet kihozni egy sportolóból.