

„…viszont ma voltam futni 10 km-t terepen. Elég jól ment. Meglepően jól.
Most kb. 1,5 km után fájt a lábam, de nyújtás után is elég jó volt.”
„Futottam pénteken. A fájdalom most is megvolt kb. 1km után, betonon futottam.
A 2. szakasz sokkal jobb volt.”
A kontrollméréskor a személyes beszámolónál a sportoló elmondta, hogy a fájdalom később jelentkezik átlagosan kb. 300-400 m után, azonban még mindig fenn áll, ami nyújtással oldódik. A sok kihagyás miatt sajnos az állóképesség leromlott, és mire megfelelően bemelegedne a láb, addigra a levegő elfogy. Azonban, ha a tornát követően megy futni, valamivel jobban megy, később jelentkezik a görcsös érzés a vádliban.
Az erősítések hatására a comb körfogata is nőtt, a kettő közötti differencia fél cm-re csökkent. A térd mozgása is javult, a teljes nyújtást sikerült elérni, ezáltal a végtaghossz különbség is minimálisra csökkent (3-mm).
A futómozgáson nem látszódott a sántítás, úgy, mint az első mérés alkalmával, azonban a lassított felvételes elemzés során még mérhető, és látható volt némi különbség a két oldal között. A sarok felkapás futás közben javult a jobb lábon, azonban még mindig elmarad kicsit az ellenoldaltól, valamint szemből a térd mozgásból lehet következtetni a megváltozott terhelésre a két oldal között. A hajlító izomzat sokat erősödött, azonban még mindig gyengébb, mint a nem műtött végtagé.

A jobb oldalon már csak 15,3°-kal tér el a vízszintestől.
Összefoglalásképp: javult az állapot az első méréshez képest, jó úton halad a sportoló, azonban egy ilyen régóta fennálló sérülés teljes helyrejöveteléhez több idő szükséges. A további izomerősítéssel, futóiskolázással tovább fejleszthető az állapot, minimálisra csökkenthető az eltérés a két oldal között, valamint gyakorolni kell a két láb egyforma terhelését, a berögzült sántítás kiküszöbölésére.
Ezek alapján elmondható, hogy fontos a sérülések után a lehető leghamarabb elkezdeni a rehabilitációt, így jelentősen lecsökkenthető annak ideje. A későn elkezdett fizioterápia nagymértékben elnyújthatja ezt a folyamatot.
Szeretnéd felmérni magad?
Szeretsz futni? Szeretnél többet teljesíteni? Mit gondolsz, optimális a futómozgásod? Jó lenne megjavítani az időeredményed? Nem mindegy, milyen cipőben, milyen edzéstervet követve jársz futni. Ezt szinte mindenki tudja. Az azonban már kevésbé ismert, hogy nagyon sok múlik a technikádon.
Ha szeretnél futómozgás-elemzésen részt venni, akkor kattints az alábbi gombra!
Tetszik a bejegyzés? Oszd meg barátaiddal is!
Mi az ENSPORT?
Az ENSPORT hazánk egyik leggyorsabban fejlődő és legsokoldalúbb sportszolgáltatója. Célunk olyan komplex rendszer kialakítása, ahol a sportteljesítmény minden területén számíthatnak ránk jelenlegi és jövőbeli ügyfeleink. Sportlaborjainkban (Budapest, Sopron, Kaposvár) teljesítménydiagnosztikai vizsgálatokkal, kerékpár-beállítással és futómozgás-elemzéssel, valamint személyre szabott edzéstervezéssel, dietetikai tanácsadással és étrendtervezéssel segítjük a hozzánk forduló kezdő, amatőr és profi, nemzetközi versenyekre készülő futókat, triatlonistákat és kerékpárosokat.
Fontos számunkra, hogy valós igényekre épülő, tudományos módszerekkel támogatott és egyénre szabott megoldásokat nyújtsunk. A folyamatos fejlesztésekkel szeretnénk hosszú távú, megbízható szakmai partnerei lenni minél több hazai egyesületnek, hazai sportolónak, akár hobbi, akár amatőr, akár versenysportról van szó.

Munkánk során igyekszünk a legmagasabb szakmai színvonalat és minőséget képviselni. Ezért használunk olyan szoftvereket és rendszereket, melyek profi csapatoknál is beváltak, mint például a diagnosztikánál használt FirstBeat, melyet az angol és spanyol labdarúgó válogatottak mellett a Manchester City, a Valencia FC és a Chicago Bulls is használ. Edzéstervezésben a SKY Pro Cycling Team, az Orica Green Edge, a British Cycling, az USA Cycling edzői és elemző szoftvere a TrainingPeaks segíti a munkánkat.